- Detta evenemang har redan ägt rum.
Öppen Scen: Poesi på Bacchi Syre
maj 9 @ 18:00 – 22:00

Anmälan att läsa på scen för detta evenemang öppnar torsdag 30 april kl. 12:00, en knapp syns då längst ned på denna sida!
Arrangemanget går av stapeln LÖRDAG 9 maj.
– Tid: 18:00–22:00. Publik behöver inte föranmäla sig.
– Inträde: 75 kronor. (25 kronor för medlemmar.)
– Medverkande poeter går in GRATIS på detta evenemang.
Minst 10 läsplatser på scen kommer också att finnas tillgängliga ”i dörren” enligt först till kvarn-principen. Kön börjar vid ytterdörren.
Tänk på (för poeter):
– Varje poet har fem minuter på scen.
– Drar du över kan konferencieren avbryta din läsning.
– Du får läsa vad du vill, på vilket språk du vill (men läs också nästa punkt).
– Stockholm Poet Society ska vara ett tryggt rum och vi reserverar oss rätten att avbryta din läsning om den upplevs som rasistisk, sexistisk, homofobisk, transfobisk, funkofobisk eller på annat sätt kränkande. Läs mer i vår värdegrund.
– Kom i tid om du vill läsa. Om du är sen och inte har kommunicerat det till oss blir du av med din plats. Kom vid öppning om du vill köa för de tio läsplatserna som är tillgängliga i dörren.
– Inget tillträde till lokalen innan kl. 18:00.
– Bjud med dig vänner! För att vi ska kunna skapa bra arrangemang behövs en stor publik. Om alla som medverkar bjuder med sig ett gäng kompisar får alla större publik och nya ”fans”! Dela det här arrangemanget med dina vänner!
Berätta för oss:
– Är det något särskilt du behöver för att kunna genomföra din läsning?
– Är det något särskilt du vill att vi ska säga i presentationen av dig?
– Vilket pronomen använder du?
(Detta anger du när du anmäler dig.)
HITTA TILL BACCHI SYRE:
Bacchi ligger på Järntorgsgatan 5 i Gamla stan.
T-bana: Slussen (eller Gamla stan).
Övrigt:
– Inträdet går till föreningens kassa.
– Du kan bli medlem och påverka vad Stockholm Poet Society gör med pengarna.
– Alkoholförsäljning pågår i lokalen och åldersgränsen är därför 18 år.
– Lättare snacks och tilltugg (och även alkoholfri dryck) finns.
– Ett tips är dock att planera kvällen så att du äter innan eller efter arrangemanget.
Visselblåsarmejl
– Händer det något på arrangemanget som du behöver berätta för oss? Mejla [email protected]. Ditt ärende behandlas av styrelsen men du kan vara anonym i dokumentationen.